Paintball Nasıl Ortaya Çıktı?

Paintball Nasıl Ortaya Çıktı?

Paintball oyunu dünyanın dört bir yanında kapalı ve açık alanlarda oynanan popüler bir spor olsa da tarihi, kimin daha fazla maço olduğunu belirlemeye çalışan iki adam arasında bir bahis olarak başlamasına dayanır.

1970’li yıllarda bir borsacı olan Hayes Noel ve yazar, sporcu kişi Charles Gaines hangisinin daha keskin hayatta kalma becerilerine sahip olduklarını merak edip tartışıyorlardı.

Gaines’in bir arkadaşı ona Nelson Boya Şirketinin paintball tabancasını gösterdiğinde ilgisini çekti. Ormancılar tarafından kesilmesine karar verilen ağaçları ve sığınakları işaretlemek için çiftlik sahipleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanan içi yağlı boyalı küçük toplarla dolu bu tabancayı Gaines ve Noel, sahte düelloda test etmeye karar verdiler. Böylece bu oyunu resmen icat etmiş oldular.

İlk Paintball Oyunu Hakkında

İki arkadaş çocukluklarında da oynadıkları bayrak kapmaca oyununu paintball sporuna uyarladılar. Bu ilk oyunda, takım üyelerinin rakipleri tarafından vurulmadan rakip takımın bayrağını almaya çalıştıkları günümüzde de paintball senaryosu olarak oynanan “Bayrak Kapmaca” oyunuydu.

Takım halinde ilk paintball oyunu 27 Haziran 1981’de New Hampshire’da 12 kişi tarafından oynandı. Oyunu Gaines’in takımı kazandı.

Daha sonra Gaines ve Noel bu paintball tabancasını günümüzdeki amacıyla kullanmak için Nelson Boya Şirketinden lisans alarak bir paintball şirketi kurdu.

Paintball günümüzde bir spor olarak oynanan milyon dolarların döndüğü bir sektör haline gelmiştir; aktif olarak uluslarararası paintball turnuvaları düzenlenmekte ve profesyonel boyutta paintball ligleri bulunmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

Buraya Tıkla, Hemen Ara!
WhatsApp Destek Hattı